kaplumbaga.gen.tr https://www.kaplumbaga.gen.tr Kaplumbağa, Kaplumbağa Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kaplumbaga.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Tue, 07 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Kaplumbağa Akvaryumu https://www.kaplumbaga.gen.tr/kaplumbaga-akvaryumu.html Thu, 29 Nov 2018 09:26:11 +0000 Kaplumbağa Akvaryumu, çoğunlukla ya da yüksek dirençli plastik gibi saydam maddelerden yapılan, genellikle balıklar olmak üzere kaplumbağalar, sürüngenler gibi canlıların tutulduğu ve daha ziyade adı geçen bu canl Kaplumbağa Akvaryumu, çoğunlukla ya da yüksek dirençli plastik gibi saydam maddelerden yapılan, genellikle balıklar olmak üzere kaplumbağalar, sürüngenler gibi canlıların tutulduğu ve daha ziyade adı geçen bu canlıların sergilenmesi amacıyla kullanılan içi su dolu, küçük bir cam kavanozdan büyük su tankına kadar geniş bir yelpazede yer alan kap veya yapılara verilen addır.

İyi, İdeal ve Kaliteli Bir Kaplumbağa Akvaryumunun Özellikleri Nasıl Olmalıdır

 • Uzunluk 60-65 cm, en 40-45 cm, yükseklik 25-30 cm olmalıdır.
 • Kaplumbağalar için görsellik yönü ağır basmalı,
 • İçinde göze hoş gelen ve gözleri yormayan bir arka fon bulunmalıdır.
 • Akvaryumda bir iç filtre bulunmalıdır.
 • Akvaryumda bir ısıtıcı bulunmalıdır.
 • Kuru kalan kısımları için bir dekor dizayn edilmelidir.
 • Akvaryumda görsel ve  tutunmak amaçlı bir plastik bitki bulunmalıdır.
 • Zemini için dere kumu konulmalıdır.
 • Akvaryumun dibini temizlemek için ve kirli suyu çekmek için dip sifonu bulunmalıdır.

Kaplumbağa AkvaryumuAkvaryumda kaplumbağa beslemek için her şeyden önce meşakkatli ve sabır gerektiren bir iştir. O yüzden öncelikle iyice düşünüp sağlıklı ve uygulanabilir bir karar verilmelidir. Karar verildikten sonra başlangıç için orta boy bir akvaryum temin edilmelidir. Daha sonra zemine 3-4 santimetrelik taşlar bırakılmalıdır. Taşlar çok küçük olmamalıdır. Çünkü kaplumbağalar çok  küçük taşları yutabilir. Bunun yanında kaplumbağaların sudan çıktıkları zamanlarda kullanabilecekleri yeterli miktarda kuru alan oluşturulmalıdır. Oluşturulan kuru alan sıcak olmalıdır.

Kaplumbağalar için kullanılacak akvaryumdaki su miktarı genel olarak kaplumbağanın 5 katı olmalıdır. Ayrıca akvaryumların içinin sıcaklığı da yaklaşık 25-30 santigrat derece olmalıdır. Bu sıcaklığın sağlanması için bir ısıtıcı kullanılmalıdır. Akvaryum içindeki suyun sık sık temizlenmesi gerekecektir. Bunun için de bir fitreye ihtiyaç duyulacaktır. 

Kaplumbağa Akvaryumlarının Fiyatlar Ne Kadardır

Kaplumbağa akvaryumlarının fiyatları, ebatlarına, geometrik şekillerine, içindeki donanımın kalitesine göre değişkenlik arz etmektedir. Genel olarak dikdörtgen biçimindeki akvaryumların fiyatları yaklaşık olarak 30-35 TL, kapaklı ve ışıklı akvaryumların fiyatları da yaklaşık olarak 40 TL civarlarındadır. Seramik akvaryumların fiyatları ise yaklaşık olarak 15-20 TL arasında değişmektedir. 

]]>
Su Kaplumbağası Fiyatları https://www.kaplumbaga.gen.tr/su-kaplumbagasi-fiyatlari.html Thu, 29 Nov 2018 22:01:59 +0000 Su Kaplumbağası Fiyatları, yaşadığınız şehre göre farklılık gösterecektir. Alacağınız su kaplumbağası yaşadığınız şehrin iklimine ve mevsimine göre farklı fiyatlarda olacaktır. Öncelikle bilmeniz gereken en önem Su Kaplumbağası Fiyatları, yaşadığınız şehre göre farklılık gösterecektir. Alacağınız su kaplumbağası yaşadığınız şehrin iklimine ve mevsimine göre farklı fiyatlarda olacaktır. Öncelikle bilmeniz gereken en önemli konu,bu canlıların ömürlerinin yaklaşık olarak 20 yıl olmasıdır. Hayvanın rahat edebilmesi için mutlaka uygun akvaryum, ısıtıcı ve lambayı almanız gerekmektedir. Yüzmeyi çok sevmektedir. Fakat çabuk yorulan bir canlı olmasından dolayı, aldığınız akvaryum içerisinde, kaplumbağanızın dinlenmesini sağlayacağınız bir kuru alan oluşturmanız gerekmektedir. Zamanlarının çoğunu su içerisinde geçiriyor olsalar bile, hem su da hem de karada yaşayabilmektedirler.

Su kaplumbağası fiyatları nereden öğrenilir

Su Kaplumbağası Fiyatları genel olarak tanesi 15 ila 20 TL arasında olmaktadır. Fakat alacağınız kaplumbağanın huzur içerisinde ve rahat yaşamasını istiyorsanız, rahat edeceği bir akvaryumu da satın almanız gerekmektedir. Bu sayede, Akvaryum ve akvaryum malzemeleri ile hemen hemen 100  ila 150 TL civarında olacaktır.
Alacağınız yavru su kaplumbağasının cinsiyetini anlamak neredeyse imkansızdır. Bu yüzden dişi ya da erkek olduğunu ancak 2 yaşına geldiği zaman anlamanız mümkün olacaktır.

Su Kaplumbağası Fiyatları

Su kaplumbağası maliyeti satın alacağınız akvaryum ile birlikte biraz daha pahalı olacaktır. Özellikle kaplumbağanızın anavatanının Karaipler olduğunu unutmayınız. Bu yüzden sıcağı çok severler. Çok hızlı büyümektedirler. Bu yüzden satın alırken, büyüme hızını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Yetişkin bir kaplumbağa 35 cm ve 2 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Bu yüzden birden fazla almanız tavsiye edilmemektedir.
Evinizde bir canlı beslemeye karar verdiyseniz, en zahmetsiz ve masrafsız olanı şüphesiz ki, su kaplumbağasıdır. Günde bir öğün yem vermeniz ve haftada bir suyunu değiştirmeniz halinde uzun yıllar boyunca sizin en yakın arkadaşınız olacaktır. Hem etçil hem de otçul olduğu için, haşlanmış tavuğu çok sevmektedir. 


Su kaplumbağalarının kış uykusuna yattıklarını bilmeniz gerekmektedir. Akvaryumunuzun içerisinde uzun bir süre hareketsiz yattığını gördüğünüz zaman, kesinlikle öldü sanmayın. Su kaplumbası Fiyatlarını öğrenmek için en yakın petshopa gitmeniz gerekmektedir.

]]>
Su Kaplumbağası Akvaryumu https://www.kaplumbaga.gen.tr/su-kaplumbagasi-akvaryumu.html Fri, 30 Nov 2018 06:46:11 +0000 Su kaplumbağası akvaryumu, bunu düzenleyip bakımını yapmak hiçte kolay bir iş değildir. Akvaryumu hazırlamadan önce su kaplumbağasını iyi tanımalı, yaşam koşullarını ve beslenme alışkanlıklarını iyi bilm Su kaplumbağası akvaryumu, bunu düzenleyip bakımını yapmak hiçte kolay bir iş değildir. Akvaryumu hazırlamadan önce su kaplumbağasını iyi tanımalı, yaşam koşullarını ve beslenme alışkanlıklarını iyi bilmelidir. Su kaplumbağaları hem karaya hem de suya bağımlı olarak yaşayabilen şirin varlıklardır. Fakat maalesef su kaplumbağasının yaşam koşullarını iyi analiz edemeyen hobiciler bu hayvanları fazla yaşatamamaktadırlar. Bazı durumda satıcılar sırf satış yapabilmek için hobicilere yanlış bilgi vererek hayvanın kısa sürede ölmesini sağlamaktadır. Sırf satılsın diye “Su kaplumbağalarını plastik bir kapta bile yaşatabilirsin” diye yanlış yönlendirdikleri için hayvanların ömrü kısa olmaktadır.

Su Kaplumbağası Akvaryumu

Su kaplumbağaları gün içerisinde zamanlarının bir kısmını karada güneşlenerek geçirirler. Su kaplumbağası akvaryumunu kurarken bunu düşünerek hem yüzebilecekleri hem de karada güneşlenebilecekleri geniş bir akvaryum ayarlanmalı. Litre bazında en az 70 litre su alabilecek bir akvaryum olmalı. Bu normal büyüklükte bir kaplumbağa için geçerlidir. Su kaplumbağası büyüdükçe akvaryum da genişletilmelidir.

Su Kaplumbağası Akvaryumu Su kaplumbağası akvaryumu alırken yüksek bir akvaryum olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü engin bir akvaryumda su kaplumbağasını tutamazsınız. Tırmanarak firar eder. Su kaplumbağalarının güneşlenmeleri için yumuşak yüzlü kayalar, ağaç kökleri ve iri taneli çakıllar kullanabilirsiniz. Su kaplumbağalarının akvaryumu çok çabuk kirlenir. Bu yüzden sık sık temizlemeniz gerekmektedir. Kaplumbağa akvaryumunda balık akvaryumu kumu kullanmanıza gerek yoktur. Çakıllar yeterli olacaktır. Ama dekor olsun diye kum koyacaksanız çok ince kum taneleri koymayın. Çünkü yanlışlıkla kum tanelerini yiyebilirler.

Su ve Filtreler

Akvaryumda su miktarını kaplumbağanızın yüksekliğine göre ayarlamalısınız. Su kaplumbağanın boyunu en az bir buçuk kat geçmelidir. Yüzme yerinin uzunluğu kaplumbağanın en az beş katı ve genişliği su kaplumbağanızın en az üç katı olmalıdır. Su kaplumbağaları beslenirken çok kirlilik meydana getirirler. Bu yüzden çok kaliteli bir filtre sistemi kullanmalısınız. Filtrenin kalitesi su değişim zamanını uzatsa da ortalama her hafta suyun %25’i değiştirilmelidir. Size bir tavsiyem su kaplumbağanızı yemlerken başka bir kaba alarak yemlemenizin kirliliği azaltıcı faydası olacaktır. Bu sayede bir haftada değil de 10 günde suyun dörtte birini değişebilirsiniz.

Su Kaplumbağası Akvaryumunun Sıcaklığı

Sıcaklık 24 ile 30 derece arasında tutulmalıdır. Bunun için de bir ısıtıcı kullanılabilir. Ve ısıtıcının ayarı bu değerler arasına ayarlanmalıdır. Kaplumbağaların ısıtıcıyla oynayıp bozmamaları için bir boru içerisine yerleştirip öyle takabilirsiniz. Isıtıcıyı tamamen akvaryumunun suyunun içerisini gömmeniz gerekmektedir. Bu ısıtıcı suyu ısıtacaktır. Bu yüzden su kaplumbağanızın güneşlenme yerini ısıtmak için ayrı bir materyale ihtiyaç bardır. Bu da lamba olabilir. Bu bölümün sıcaklığı 30 derece civarı olmalıdır. Bu lambayı da kaplumbağanın erişemeyeceği yere koymanız gerekmektedir. Ev oda sıcaklığının da 24 derecenin altında olmaması gerekmektedir.

Su Kaplumbağası Akvaryumunun Işığı

Akvaryumun ısınması için zaten güneşlenme bölgesine ampul koydunuz. Buna ilave olarak tam spektrumlu UVA/UVB sürüngen lambası konabilir. Bu lambanın birçok faydası vardır. En önemli faydası da kalsiyum metabolizması içindir. 

]]>
Rüyada Kaplumbağa Yavrusu Görmek https://www.kaplumbaga.gen.tr/ruyada-kaplumbaga-yavrusu-gormek.html Sat, 01 Dec 2018 05:33:32 +0000 Rüyada Kaplumbağa Yavrusu Görmek, Gördüğünüz rüya hayır olsun. İnsanlar uyuyunca rüyalar uyanırlar. Rüyalar bulut ve yağmur gibidir. Allah (c.c.) bulutu yağmurun alameti olarak yaratmıştır. Fakat bulut olmasına Rüyada Kaplumbağa Yavrusu Görmek, Gördüğünüz rüya hayır olsun. İnsanlar uyuyunca rüyalar uyanırlar. Rüyalar bulut ve yağmur gibidir. Allah (c.c.) bulutu yağmurun alameti olarak yaratmıştır. Fakat bulut olmasına rağmen yağmur yağmayabilir. Aynı şekilde, uyku sırasında insanın kalbinde yarattığı rüyaları kurabilme, yönetebilme veya başka alemlere giderek başımıza gelecek şeyleri görebiliriz. Rüyalarda nice hikmetler bulunur. İnsanın beyni ne ile meşgulse yada başka bir şey beyin altına yerleşmişse onlarda rüya gibi görülebilir. Örneğin bir kıza aşık olan biri var ve onunla evlenebilme hayalleri içerisine giren kişi rüyada onunla evlendiğini gören için Peygamber efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur; Rüyalar kimilerine bir müjde olarak gelir kimilerine ise bir ikaz olarak görünebilir. Allah kuluna hayata tutunması için bir amaç belirler ve rüyaları hayatındaki amacına göre yönlendirir. 

Tarihte nice rüyalar görülmüştür ve bazıları, sabaha kadar bile hatırlanmadı, oysa rüyayı gören kişi bile hiç hatırlamamıştır. En güzel geceler hepimiz için ve yarınımız için bu geceden daha güzel olsun. Böylece bir dua okuruz ve gece rüyalarımıza melekleri çağıralım; Allah'ım Senin iznin ile meleklerin bu gece rüyama gelsin ve ilahi iradem için bana yardım etsin. Lütfen sabah uyandığımda rüyamı net bir şekilde hatırlamamı sağla ki, meleklerinin yardımı ve iradeyi kolayca yaşamıma alabileyim. Allah'ım lütfen meleklerin gece boyunca benimle çalışarak bana ışık olsun ve bu konuda beni engelleyen ve bütün korkularımdan beni arındırsın teşekkür ederim. Ve yüce Allah'ım lütfen bu gece ve her gece tüm insanların yüreğine o ilahi irade ve sevgi ışığını ver ki, hepimiz yüreğimizin sesini dinleyerek huzur, kardeşlik, barış ve birlik içinde, el ele yaşayalım. Sevgiyle ve sağlıkla kalın.

Rüyada Kaplumbağa Yavrusu GörmekRüyada Kaplumbağa Yavrusu Görmek;

Rüyada kaplumbağa yavrusunu gören bir kimse, aile büyüklerini temsil eder. Kaplumbağa yavrusu aile içerisine yeni katılacak, evli olmayan bir kimse için mutlu olacağı kişiyle yuva kurmaya tabir edilir. Bir rivayete göre bu rüyayı gören bir kimse kısa bir yolculuk yapacağına veya sevdikleriyle beraber kısa bir tatil yapacağına yorumlanır. Bu rüyayı gören bir kimse, hayırla başladığı bir işinde hayır kapılarının açılacağına ve dualar alacağı anlamına gelir.

Rüyada Kaplumbağa Yavrusu Öldürmek;

Rüyada kaplumbağa yavrusunu öldürürken gören bir kimse yapacağı hataları yüzünden çok pişman olacağına işaret eder. Bu rüya bazı Alimlere göre evinizde yaşayacağınız bazı tatsız olaylara alamet eder. Rüyasında kaplumbağa yavrusunu öldüren kimse, yakınları ile arası açılır veya bulunduğu yerden uzak bir yere yerleşeceğini bildirir. Aynı zamanda yeni birinin desteği ile yeniden iyi bir noktaya gelerek ferah içinde yaşayacağına işaret eder.

Rüyada Kaplumbağa Yavrusu Yakalamak;

Rüyada kaplumbağa yavrusunu yakaladığını gören kimse için genelde şans getireceğine inanılır. Bu kimsenin karşısına çıkacak olan kısmetlere ve doğru yolda olduğuna işaret eder. Yine bu rüya çok yakında bekar kimseler için hayırlı bir izdivaç yapacağına ve çok kısmetli bir evladı olacağına alamet eder. Bu rüyayı gören bir kimse için her ne dileği varsa rüya sahibine gerçekleşeceğini haber verir. Bu olayla beraber çok mutlu olacağına yorumlanır.

Rüyada Kaplumbağa Yavrusu Sevmek;

Rüyada kaplumbağa yavrusunu severken gören kimsenin kalbinin temiz olduğuna ve iyi düşünceleri olduğuna yorumlanır. Bu rüyanın diğer anlamı ise kişinin iyi huylu ve iyi ahlaklı olduğuna yorumlanır. Ve yaptığı hayır işleri ve ettiği duaları Allah katında kabul göreceğine, bundan dolayı menfaat ve zenginlik bulacağına işaret eder. Rüya sahibine bol kazanç getirecek hayırlı bir işe gireceğine ve o yerde kendisine söz hakkı verileceğine yorumlanır.

Rüyada Kaplumbağa Ya]]> Rüyada Kaplumbağa Görmek https://www.kaplumbaga.gen.tr/ruyada-kaplumbaga-gormek.html Sat, 01 Dec 2018 06:54:31 +0000 Rüyada kaplumbağa görmek rüyayı gören kişinin bir takım arzularını ifade etmektedir. Bu rüya kişinin beğenilme arzularını ve ün sahibi olma arzularını ve bu tarzda bir kadınla birlikte olma arzularını ifade etmektedir. Rüyada kaplumbağa görmek rüyayı gören kişinin bir takım arzularını ifade etmektedir. Bu rüya kişinin beğenilme arzularını ve ün sahibi olma arzularını ve bu tarzda bir kadınla birlikte olma arzularını ifade etmektedir. Aynı zamanda bu kadının hoş görünümlü, uzun boylu ve çekici bir kadın olduğu şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyasında bir kişi kaplumbağasının olduğunu görürse bu o kişinin ulvi bir mertebeye yükselmesi şeklinde de yorumlanabilmektedir. Ayrıca rüyada kaplumbağa görmek bir din aliminden yardım görerek sıkıntılardan kurtulma olarak da ifade edilmektedir. Rüyada kaplumbağa görmek ile ilgili olarak hem iyi hem de kötü anlamda birçok yorum yapılabilmektedir.  Rüyada kaplumbağa görmek ile bağlantılı olarak su kaplumbağası görmek de aile bireyleri ile ilişkilendirilmektedir. Özellikle de yavru kaplumbağalar aile yeni bireylerin katılması ya da bebeğin doğacak olmasını habercisi olabilmektedir. Bekar olanlar için de yeni bir yuva kurma olarak yorumlanmaktadır. 

Rüyada kaplumbağa görmek sağlıklı bir yaşam, uzun bir yolculuk ya da bir deniz yolculuğu olarak da ifade edilmektedir. Çünkü kaplumbağalar uzun mesafeleri kat edebilen göçmen hayvanlardır. Rüyada kaplumbağa görmek pek çok farklı şekilde olabilmektedir. Örneğin; rüyada bir kaplumbağa öldürdüğünü görmek kişinin bazı hatalara düşmesi ve bazı sıkıntılarla karşılaşabileceği şeklinde yorumlanabilmektedir. Bu şekildeki bir rüya akrabalarla ya da dostlarla aranın açılması gibi de yorumlanabilmektedir. Rüyada kaplumbağa yakalamak kişinin şans sahibi olması anlamında da yorumlanabilmektedir. Rüyayı gören kişiye iyi kısmetlerin çıkması, işlerinin düzgün şekilde ilerlemesi, evlilerin daha mesut olması, rüyayı gören kişinin dileklerinin gerçekleşmesi olarak yorumlanmaktadır. 

Rüyada Kaplumbağa Görmek

Rüyada kaplumbağa görmek, kaplumbağa ölüsü görmek ticaretle uğraşanların ticari anlamda engellerinden kurtulması, ucuz mal sahibi olmaya ve bazı çalışmalar sonucunda başarısız olmaya da yorumlanabilmektedir. Rüyada yemek, bir işe başlamak, yeni bir başlangıç yapmak şeklinde ifade edilmektedir. Rüyada kaplumbağa sevmek rüyayı gören kişinin iyi düşünceleriyle ilgili yorumda bulunmayı sağlamaktadır. Ayrıca bazı alimler rüyasında kaplumbağa seven kişinin iyi kalpli ve temiz birisi olduğunu söylemektedir.

Rüyada kaplumbağa görmek, bir kaplumbağa sahibi olmak rüyayı gören kişinin çok yakın bir arkadaşından, akrabasından iyilik göreceği anlamında yorumlanabilmektedir. Aynı zamanda herkes tarafından sevilme ve güç, kuvvet sahibi olma şeklinde ve bu tarzdaki bir kişiyle tanışma şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyada evine bir kaplumbağa girdiğini görmek uzun süredir görüşülmeyen arkadaşlarla buluşmaya, dostlarla iyi ve güzel zaman geçirmeye yorumlanmaktadır. 

Bu rüya aynı zamanda uzun süredir görüşülmeyen dostlarla bir seyahate çıkma olarak da yorumlanabilmektedir. Rüyada ölü bir kaplumbağa bulmak rüyayı gören kişinin yakın arkadaşının ihanetine uğrayabileceği, dost gibi görünen düşmanlar ve kıskanç arkadaşlar olarak yorumlanmaktadır. Bu şekilde rüya gören bir kişi için yanlış hareketlerde bulunabileceği şeklinde bir yorum da yapılabilmektedir. Rüyada kaplumbağa ile konuştuğunu görmek kişinin süslü ve beğenilen bir kadınla tanışma işaret olarak yorumlanır. Ayrıca bu tipteki bir kadının ya da kişinin fitne çıkaran, huzur bozan birisi olabileceği şeklinde bazı alimlerce yorumlanmaktadır.

Rüyada kaplumbağa görmek, kaplumbağa eti görmek, ilim, irfan sahibi olmak, eğitim almak, okuyarak iyi yerlere gelmek şeklinde yorum yapılabilmektedir. Rüyada kaplumbağayı ezdiğini görmek, kişinin eline geçen iyi bir fırsatı değerlendiremediğini göstermektedir. Bunun sonucunda da kişinin çok üzülebileceği şeklinde bir yorum yapılmaktadır. Bu bir anlamda faydasız şeylerle ilgilenme ve boş şeyler yapma olarak ifade edilmektedir. Rüyada kaplumbağa çorbası gör]]> Kaplumbağa Bakımı https://www.kaplumbaga.gen.tr/kaplumbaga-bakimi.html Sun, 02 Dec 2018 03:49:24 +0000 Kaplumbağa bakımı belli noktalara dikkat edildiği takdirde sorunsuz bir iştir. Kaplumbağalar ufak sevimli görüntüleri ve bakımlarının diğer evcil hayvanlara oranla daha basit oluşuyla tercih edilmektedirler.  Yaşadıkları alanlar Kaplumbağa bakımı belli noktalara dikkat edildiği takdirde sorunsuz bir iştir. Kaplumbağalar ufak sevimli görüntüleri ve bakımlarının diğer evcil hayvanlara oranla daha basit oluşuyla tercih edilmektedirler.  Yaşadıkları alanlara göre farklı türdedirler, evcil olarak alınanlar genellikle kırmızı yanaklı su kaplumbağalardır. Uzun ömürlüdürler yaklaşık 25 yıl, dişleri yoktur ve akciğer solunumu yaparlar. Kış uykusuna yatarlar, koku alma ve görme duyuları oldukça gelişmiştir.

 

Kaplumbağa bakımının rahat olması ve hayvanın uzun süre yaşayabilmesi için en başından alınırken sağlıklı olanlarının seçilmesi gerekir. Genelikle hareketli olanların gözleri parlak ve canlıdır, seri bir şekilde gözlerini kapatıp açabiliyor oluşlarıyla da sağlıklı olduklarını belli ederler. Kaplumbağanın kabuğu sert olmalı, üzerinde herhangi bir leke bulunmamalı çizgileri düzgün olmalıdır. 

Kaplumbağa beslemek için ilk olarak akvaryum ortamının iyi hazırlanması gerekir. Akvaryumun içinde ultraviyole lambası, ısıtıcı çubuk ve temizlik filtresinin kesinlikle bulunması gerekir. Bu aletler ve rahat bakım için uygun boyutlarda akvaryum seçilmesi kişinin yararına olacaktır. 

Kaplumbağa Bakımı

Kaplumbağa sürekli suyun içerisinde duracak diye bir şey yoktur. Gün içerisinde kuru zeminlere çıkarılması ve güneş banyosu yaptırılması önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ani hava değişimlerine ve yüksek derecelere maruz bırakılmamalarıdır. Ne çok soğuk ne sıcak ortamlarda bulundurulmalıdırlar. Çabuk üşütmeleri ve hasta olmalarıyla bilinirler, dikkat edilmelidir. 

Kaplumbağa bakımı beslenme alışkanlıkları açısından önemlidir. Kaplumbağaya hazır güvenilir markaların yemlerinden verilebilir. Bunların yanında böcek, solucan, domates, kıvırcık, salatalık, havuç, lahana yiyebilirler ancak gün içerisinde yiyebilecekleri besin miktarı boyutlarına göre değişmektedir. Fesleğen ve alabalığı çok severler. Yağlı, mayalı, tuzlu yiyeceklerden ve sakatatlardan uzak tutulmaları gerekir.

Kaplumbağa bakımı hayvanı birden çok farklı ortamlara sokmadan, gerekli hava şartlarında tutarak ve ona faydalı yiyecekleri vererek oldukça kolaylaştırılabilir. Hassas ve korkak hayvanlardır bu yüzden davranışsal özelliklerini iyi anlamanız ve buna göre hareket etmeniz gerekir.

]]>
Dünyanın En Büyük Kaplumbağası https://www.kaplumbaga.gen.tr/dunyanin-en-buyuk-kaplumbagasi.html Mon, 03 Dec 2018 02:54:37 +0000 Dünyanın en büyük kaplumbağasına geçmeden önce size kaplumbağalar  hakkında biraz bilgi vereyim:  Kaplumbağalar kabuklu sürüngenlerdir. Çok yavaş hareket eden ve evlerini sırtlarında taşıyan hayvanlar, denizlerde, tatlı sul Dünyanın en büyük kaplumbağasına geçmeden önce size kaplumbağalar  hakkında biraz bilgi vereyim:  Kaplumbağalar kabuklu sürüngenlerdir. Çok yavaş hareket eden ve evlerini sırtlarında taşıyan hayvanlar, denizlerde, tatlı sularda ve karada yaşayan bir çok türleri vardır. Fakat denizde yaşayanlar Yenidünyada daha çok bulunur ve devasa boyutlara ulaşırlar. Bütün kaplumbağaların derisi pulludur. Sırtlarında bulunun koruyucu kabukları derilerini örter. Dişlerinin yerine gaga biçiminde gelişmiş, kenarlı, sert bir yapıda ağızları vardır. Pençelerinde bazen yüzmelerine yardımcı olan perdeler bulunur. Kaplumbağalar akciğerleriyle solunum yaparlar. Yılda iki kez ürerler. Kirli, beyaz, yuvarlak yumurtalarını çöl veya uygun bir yere arka ayaklarıyla yaptıkları oyuklara bırakırlar. kaplumbağalar kış uykusuna yatarlar; çamurda, toprağın içinde  ya da otların arasında kış uykusuna yatarlar.


Türkiye'de Bulunan Kaplumbağa Türleri
 • Mahmuzlu Akdeniz Kaplumbağası (Testudo graeca)
 • Herman Kaplumbağası (Testudo hermanni)
 • Çizgili kaplumbağa (Rafetus euphraticus)
 • Sini kaplumbağası (Caretta caretta)
 • Benekli Kaplumbağa (Emys orbiculais)
 • Yeşil Kaplumbağa (Cchelonia Mydas)
 • Nil kaplumbağası (Trionyx triunguis)

Dünyanın en büyük kaplumbağasının Amazon nehrinde bulunmuş. 529 yaşında ve 5,9 metre uzunluğunda olan kaplumbağanın ağırlığı ise yaklaşık 370 kilogram. Kırmızı ayaklı kaplumbağa ya da kırmızı çerçeveli kaplumbağa olarak biliniyor. Genellikle Brezilya Kaplumbağası, Güney Amerika Kaplumbağası; Woyamou, Marrokoy ve Wayama adlarıyla bilinirler. 

Dünyanın En Büyük Kaplumbağası
Dünyanın En Büyük Kaplumbağası 5,9 Metre Uzunluğunda

Bu dev kaplumbağaların  türleri genellikle 3 metreye kadar ulaşabilirler kırmızı çerçeveli kaplumbağa ise 5,9 metreye ulaşmış. Tür olarak en çok Brezilya, Peru, Kolombiya ve Venezuella'da görülen bu kaplumbağaların üstün bir iletişim ağı olduğu ve sosyal davranışları bulunduğu tespit edildi. Hertepelogica yayımlanan bir araştırmada, dev kabukları ve uzun ömürleriyle bilinen kaplumbağalar, farklı sesler çıkararak sosyal kavranışlarını sergiliyorlar. Dişi kaplumbağalar ise yavrularına farlı ses ve hareketlerle komut veriyorlar. 

Dünyanın En Büyük Kaplumbağası Ne ile Besleniyor

Brezilya'nın Chac Province bölgesine yetişen Arraus adındaki bitki ile besleniyorlar.Bu bitki başlıca diyet amaçlı kullanılmakta ve içerdiği çiçekler itibarı ile hücresel yaşamı güçlendiren genleri haznesinde barındırarak daha uzun bir ömür yaşanmasını  sağlamakta. Bu bitki ile beslenen kaplumbağalar çok büyüyüp devasa boyutlara ulaşmaktalar. Bölgede yaşayan yerliler ise bitkiye kutsal değer katarak, büyülü olduğuna inanmaktalar.
]]>
Kara Kaplumbağası https://www.kaplumbaga.gen.tr/kara-kaplumbagasi.html Mon, 03 Dec 2018 11:52:30 +0000 Kara kaplumbağası, karada yaşayabilen kaplumbağaların genel adıdır. Çok sayıda türü olmasına rağmen, bu tanım en fazla bulunan mahmuzlu Akdeniz kaplumbağası için kullanılmaktadır. Kemiksi ve sert bir kabuk için Kara kaplumbağası, karada yaşayabilen kaplumbağaların genel adıdır. Çok sayıda türü olmasına rağmen, bu tanım en fazla bulunan mahmuzlu Akdeniz kaplumbağası için kullanılmaktadır. Kemiksi ve sert bir kabuk içinde yaşayan, dört ayaklı ve ağır hareketiyle bilinen sürüngen bir hayvandır. Ağzında besinlerin öğütülmesi dişler yerine, kemiksi yapıdaki sert damakla yapılır. Sert damağı sayesinde besinlerini kolayca yakalar, pençeleriyle parçalayıp yerler. Vücutlarına göre daha küçük yapıda kafaları vardır. Dilleri bile kafasından büyüktür. Her ayağında 5 tane pençesi bulunur. Açlığa karşı dirençli olan kaplumbağaların aç oldukları dillerin renginden kolayca anlaşılabilir. Açken pembemsi olan dilleri, karnı doymaya başladığında kırmızıya döner. Stresten uzak kalan kaplumbağalar uykuya çok düşkündür. Bu nedenle 100-150 yıl yaşayabilirler.

Kara kaplumbağalarının genel özellikleri

Bunlar diğer kaplumbağaların aksine su kenarında yaşamaz. Genellikle bozkırlarda ve çölde yaşamayı tercih ederler. Beslenmelerinin çoğunluğu bitkilerden oluşur. Bazı türleri böcek ve solucan yiyebilir. Güneşlenmekten hoşlanırlar. Kabuklarında kitin polisakkaritin olduğundan oldukça dayanıklı ve sert yapıdadır. Yavaş hareket ettiklerinden, sadece 0,17 km hızla koşabilirler. Erkeklerde karın altı kabuğu iç bükey ve kuvvetli olur. Erkek olanların ön ayaklarında bulunan tırnakların birisi çiftleşme sırasında dişiyi kavramak için daha uzundur. Sindirimleri yüksek ısıda daha hızlı olur. Yürümedikleri zaman omuz ve ayaklarının oynaması soluk almasıyla alakalıdır. Çenelerinde diş olmadığı gibi, dillerini dışarıya çıkaramazlar. Göz kapakları gelişmiş ve gözleri parlak olur. Kulak kepçeleri ise yoktur.

Kara Kaplumbağası

Kara kaplumbağası için yuva seçimi

Bu kaplumbağaları evde bakmak istediğinizde, geniş bir yuva hazırlamalısınız. Yuvalarını iki bölüm halinde hazırlamanız uygundur. Bir bölümünde uyumaları için ışık almayan ve karanlık bir yer, diğer bölümünde ışık alan bir yer olmalıdır. Tırmanmayı beceremediklerinden katlı yuva kullanmayın. Zemine talaş, küçük taşlar ya da toprak koyabilirsiniz. Besinlerini verirken zeminle temas ettirmezseniz, daha uzun süre temiz kalabilir. Dışarıya çıkartamadığınız kaplumbağalar için, içerde ultraviyole lamba koymalısınız. Bu kabuğunun sert kalmasına yardımcı olacaktır.

Kara kaplumbağalarında kış uykusu

Kaplumbağalar özellikle yaşları ilerledikçe kış uykusuna yatar. Bunun için karanlık ve sessiz bir artama ihtiyaçları vardır. Rahatsız etmediğinizde Mart-Nisan ayına kadar uyuyabilirler. Kış uykusuna yatmaya hazırlanan kara kaplumbağalarının uyku saatleri artmaya başlar, daha az yemek yiyerek, daha az uyur ve hareketlerinde yavaşlama olur. İlkbaharın gelmesiyle uyanan kaplumbağalar acıkmış ve susamış olurlar. Hemen bu ihtiyaçları giderilmelidir. Zaman içinde eski hareketliliğine geri dönerler.

Kara kaplumbağalarında beslenme

Doğada yaşayanlar her türlü besini yiyebilir. Evlerde bakılanlar sadece insanların verdikleri besinlerle yaşamlarını sürdürür. Bu nedenle dengeli bir şekilde beslenmeleri gerekir. Otobur olduklarından genellikle sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeyi tercih ederler. Ekmek, et gibi besinler yemezler. Yeni doğanlar için beslenme biraz zor olabilir. Yeme alışkanlığı kazanmaları belli bir süreç alacaktır. Bu yüzden her zaman taze besin bulundurmanız gerekir. Kaplumbağalara üzüm, brokoli, lahana, çilek, kabak, roka, yonca, kayısı, şeftali gibi besinler verebilirsiniz.

Kara kaplumbağalarının hastalıkları

Keneler: Bu canlılar kaplumbağaların üzerine yapışarak kanlarıyla beslenir. Buna engel olmak zordur. Dışarıya çıkarılan kaplumbağalarda kene olacaktır. Kendileri kenelere karşı bir savunma yapamaz. Bu yüzden kenelerin cımbızla çekilmesi gerekir. Bu alanlara batikon sürerek, enfeksiyona engel olmalısınız. Keneyi çekerken fazla s]]> Su Kaplumbağası Ne Yer https://www.kaplumbaga.gen.tr/su-kaplumbagasi-ne-yer.html Tue, 04 Dec 2018 06:50:48 +0000 Su kaplumbağası ne yer, su kaplumbağasının beslenmesine özen göstermeniz gerekir. Verilecek besinlerden önce, bazı konuları açıklamakta fayda var. Öncelikle akşam hava kararmadan önce günde bir defa beslenmeleri uy Su kaplumbağası ne yer, su kaplumbağasının beslenmesine özen göstermeniz gerekir. Verilecek besinlerden önce, bazı konuları açıklamakta fayda var. Öncelikle akşam hava kararmadan önce günde bir defa beslenmeleri uygundur. Büyüklüğü 10 cm den az olan kaplumbağalar günde 2 defa beslenmelidir. Besinlerini çabuk tüketecekleri miktarlarda vermelisiniz. Yemedikleri besinlerin suyun içinde bozulacağını dikkate almalısınız. Ayrıca suda bekleyen besinleri yemeyeceklerini söylemeliyiz. Bunun yanında besinlerin üzerine vitamin serpebilirsiniz. Bu vitamin eksikliğini önleyecektir. Ayrıca balık gibi yiyecekleri elinizle ya da suya bırakarak verebilirsiniz. Birden çok kaplumbağa bakıyorsanız, yemi çekiştirmemeleri için ayrı noktalarda vermelisiniz. Küçük boyda olanlara yemlerini de küçük ebatlarda vermelisiniz. Beslenmesine gösterdiğiniz önemin yanında, kaplumbağaların güneşe çıkarılması gelişimleri ve kemikleri için son derece önemlidir. Güneşe çıkardığınızda, gölgeye geçebilecekleri bir alan mutlaka olmalıdır.

Su kaplumbağası için en uygun yemler

Alabalık, tatlı su levreği gibi balıkları haftada en az 3 defa vermelisiniz. Kaplumbağanıza balık vermezseniz, B vitamini eksikliği yaşanır. Ayrıca balıkların üzerine vitamin serpebilirsiniz. Kurutulmuş kum karidesi ve balık kokan stick yemlerde kaplumbağaların severek tükettiği besinlerdir.

Su kaplumbağasına arada bir verilmesi gereken besinler

Zayıf kaplumbağalar için, tatlı su balığı olan som balığı uygundur. Bazı kaplumbağa türleri marul ve muz yemeyi sever. Ancak kalın bağırsakları kısa olduğundan, bitkileri hazmı zor olur. Bu yüzden sadece bitkisel yemler kullanılmamalıdır. Bu şekilde dengesiz ve eksik beslenmiş olurlar. Tuzlu su balıklarından haftada bir defa yemeleri uygundur. İçinde tuz olduğundan, böbrekleri için zararlı olabilir. Yağ oranı yüksek olan un kurtçukları, zevkle yedikleri besinler arasındadır. Ancak sadece bunlarla beslenmeleri uygun değildir. Cansız olanların içine vitamin enjekte edilebilir. Hafta içinde 3-5 tane kurtçuk verilebilir.

Su Kaplumbağası Ne Yer

Su kaplumbağasına hiç vermemeniz gereken besinler

Kırmızı balçık kurtçukları parazitler içerdiğinden, kaplumbağaları ölüme götürecek bağırsak hastalıklarına neden olabilir. Bunların hiç verilmemesi gerekir. Üreticiler ve satıcılar genellikle bunları kullandıklarından, kaplumbağaların toplu ölümüne neden olurlar. Sığır kalbide vücutlarındaki kalsiyumu tükettiğinden, son derece sakıncalıdır. Bu besin maddesi raşitizm hastalığına sebep olabilir. Bunun dışında tavuk ciğeri gibi sakatatlar ve balıkların iç organları da aynı etkilere neden olduğundan, kaplumbağalar için uygun değildir. Köpek ve kedi konserveleri, kuru mamaları da verilmeyecek besinler arasındadır. Bunlar gut hastalığının sebebi olarak görülür.

Su kaplumbağaları için verebileceğiniz besinler

Su karidesi: Bunu hem yavrulara, hem de yetişkinlere verebilirsiniz. Bu bilinen deniz karidesi değildir. Zaten deniz canlıları tuzlu olduğundan, kaplumbağalara zararlıdır. Bu tatlı su omurgasızlarından olan deve piresidir. Bunların yenmeyen kısmı akvaryumdan toplanmalıdır.

Kaplumbağa yemleri: Bunlar hazır olarak farklı firmaların ürettiği yemlerdir. Kaplumbağaların büyüklüğüne uygun olanı tercih edilmelidir. Özellikle yavru olanlar bunları zevkle yiyecektir. Bunlar genellikle bond yem olarak hazırlanır.

Yağsız dana eti ve kıyması: Bunları kaplumbağalar zevkle yiyecektir. Etin damarlarını ve yağlarını ayıkladıktan sonra, yiyebilecek büyüklükte keserek vermelisiniz. Bunları akvaryum dışında bir kapta vermelisiniz.

Tavuk bonfile, beyaz et: Kırmızı etin dışında değişiklik olması için, tavuğun beyaz etinden ve göğüs ucundaki kıkırdaktan verebilirsiniz. Bunları hafif haşlayarak verebilirsiniz. Bunlarda akvaryum dışında kapta veri]]> Kaplumbağa Ne Yer https://www.kaplumbaga.gen.tr/kaplumbaga-ne-yer.html Wed, 05 Dec 2018 03:32:58 +0000 Kaplumbağa ne yer, kaplumbağalara kara ve su kaplumbağası olarak farklı şekilde beslenirler. Kara kaplumbağası otçul olduğundan, et yememektedir. Su kaplumbağası ise etçil olduğundan et türleri ile beslenebilir. Bun Kaplumbağa ne yer, kaplumbağalara kara ve su kaplumbağası olarak farklı şekilde beslenirler. Kara kaplumbağası otçul olduğundan, et yememektedir. Su kaplumbağası ise etçil olduğundan et türleri ile beslenebilir. Bunlar çok obur olduklarından, ne verirseniz yerler. Ancak kafalarının büyüklüğü kadar besin verseniz yeterli olacaktır. Bunu az miktarlarda sıkça vermelisiniz. Kaplumbağanız yavruysa günde 3 defa, yetişkinse yazın 2 defa, kışın bir defa verebilirsiniz. Besinlerinin oda sıcaklığında verilmesi önemlidir. Ayrıca yemedikleri besin artıklarını sudan sifonla temizlemelisiniz. Besinlerini bir saat içinde bitirecek kadar koymalısınız. Ayrıca hazır yemleri tek başına vermemelisiniz.

Kaplumbağaların sevdikleri besinler

Kaplumbağanıza üzerine kalsiyum ve vitamin eklenmiş tatlı su balığı verebilirsiniz. Özellikle taze alabalıkla beslenmeyi severler. Ayrıca kurutulmuş karides ve un kurdu sevdiği besinler arasındadır. İştahlarını açmak için kurtçuklardan faydalanabilirsiniz. Bunu yavru kaplumbağaları beslemek içinde kullanabilirsiniz. Bağırsakları için uygun olacak minik çubuklar halinde hazırlanmış olan yemlerde seçenekleriniz arasında olabilir. Haftada 3-5 tane içinde vitamin ilavesi olan yemlerde verilebilir. 

Kaplumbağa Ne Yer

Mayalı ve yağlı olan besinlerden uzak durmalısınız. Yavru kaplumbağalar daha çok etle beslenmekten hoşlanırken, ergen olanlar sebze ağırlıklı beslenmekten hoşlanırlar. Bilinenin aksine ergen olan kaplumbağaların yavrulardan daha fazla kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Fakat genel olarak kaplumbağalara yaşamları boyunca kalsiyum alması gerekir. Bu yüzden tatlı su balıkları, sebzeler ve yumurta beyazı verilmesi gerekir. Bunu hazır olarak satılan yemlerle de giderebilirsiniz. Bu sayede kaplumbağanızın vitamin ihtiyacını da karşılayabilirsiniz. Bazı zamanlarda vitamin ABD3E karışımından verebilirsiniz. Yavru kaplumbağanız sebze sevmediğinden, vitaminli yemlerle ve bol güneşle hızlı büyümelerini sağlayabilirsiniz. Akvaryumunuzda kaplumbağa ile birlikte balık beslerseniz, bir süre sonra bunları kaplumbağanıza yem yapabilirsiniz. Bunun dışında onlara canlı balık verdiğinizde parazit taşımamalarına dikkat etmelisiniz. Suyu kirletmemek için, yemi başka bir kabın içinde verebilirsiniz. Yemlerini karada yiyemezler. Akvaryumda hızlı çoğalan küçük balıklar beslenmelerinde faydalı olur.

Yumurta kabuğu, haşlanmış yumurta beyazı, mürekkep kabuğu kemiği kaplumbağa için önemli kalsiyum kaynaklarıdır. Toz haline getirdiğiniz yumurta kabuğu ve mürekkep balığı kemiğini besinlerinin üzerine serpebilirsiniz. Ayrıca marulun sadece yeşil kısımlarından kaplumbağalara verebilirsiniz.

Kaplumbağalar için uygun olmayan besinler

Kaplumbağalar türlerine göre farklı beslenme şekline sahip olduğundan, hepsi için dana yüreği uygun olmaz. Bu sindirim sırasında kalsiyumu yok edebilir. Tavuk ciğeri de onlar için zararlıdır. Deniz balığını da az miktarlarda vermelisiniz. Bunların içindeki tuz oranı böbrekleri için zararlı olacaktır. Ette doğal besinleri olmadığından, hem kara kaplumbağalarına, hem de su kaplumbağalarına zaman içinde zarar verecektir. Bu vücutlarındaki kalsiyumun harcanmasına neden olur. Sakatat, et ve tavuk eti gibi yağlı ve proteinli besinler fazla verildiğinde, kaplumbağaların gut olmasına neden olabilir. Bu nedenle dozunda verilmelidir. Kaplumbağaların devamlı olarak yeşillik yemesi de, iyi değildir. Bir anda yemek yememeye başlamaları ya da beslenmelerinde değişikliğe gitmeleri bir sorun olduğunu gösterir. Kaplumbağaların sağlıklı olmaları için, verdiğiniz yiyeceklere muhtaç olduğunu unutmamalısınız. Dengesiz bir beslenme şekli ve besinlerin aksatılması halinde, hastalıklardan ve ölümden etkilenecekleri bilinmelidir.

]]>
Kaplumbağa Kaç Yıl Yaşar https://www.kaplumbaga.gen.tr/kaplumbaga-kac-yil-yasar.html Wed, 05 Dec 2018 13:29:10 +0000 Kaplumbağa Kaç Yıl Yaşar, Kaplumbağa bir diğer ismiyle tosbağa diye bilinir. Çok sert olan kemiksi kabuğunda yaşayan, ağır yürüyen, dört ayağı bulunan sürüngen sınıfından olan bir hayvandır. Harekelerini if Kaplumbağa Kaç Yıl Yaşar, Kaplumbağa bir diğer ismiyle tosbağa diye bilinir. Çok sert olan kemiksi kabuğunda yaşayan, ağır yürüyen, dört ayağı bulunan sürüngen sınıfından olan bir hayvandır. Harekelerini ifade edebilmek için telaş etmeden ve ağır ağır hayvansal yapıları ile bir tarih boyu da o, kadar yavaş olurlar. Kaplumbağalar, diğer sürüngenler ile Mezozoik'in ilk döneminden Trias Çağı'nda meydana çıkmışlardır. 200 milyon yıldan bu yana kaplumbağalar vücut yapıları, hakkında hiç bir sebeple değişikliğe gitmemiştir. Ancak kaplumbağalar olduğundan sert ve dünyada soyları hiç tükenmen en eski bilindik hayvanlardır. Açlık yönünde oldukça dayanıklılık gösterir. Uzun yıllar yaşarlar. Kaplumbağa bazen ölü uykusuna dalar. Yaşadığı ortamda sıcaklıklar düşüne kadar bekler ve bu hayvan giderek uyuşur. Bolca güneş ışığı alabilen kuru topraklar, kendisine bir delik kazarak tüm kış aylarını orada geçirmek için  girerler. Soylarını sürdürmeye 250 gibi kaplumbağa çeşitli türleri bulunur.

Baş Ve Ayakları;

Kaplumbağaların baş yapısı vücuduna göre daha küçüktür. Ağız kısmı kuşların gagasına benzer. Diş yapıları sert, kemiksi bir damak özelliği vardır. Bu damağı yiyeceklerini yakalar ve ezip mekanik sindirimini sağlar. Dili baş kısmından büyükçe ve yumuşaktır. Ayaklarında da, uçlarında beş parmak bulunan, karada ve bataklıklarda yaşamını sürdüren kaplumbağaların hareketlerini oluşturur. Uçlarında tırnakları vardır. Bu tırnaklar kıvrık gibi sert yapılıdır. Bataklıkta yaşadığı kaplumbağaların birbiriyle bir zarı andıran birleşen kürek gibi bir durumdur. Fakat arka ayaklarının parmakları sayı olarak dörttür. Lakin deniz kaplumbağalarının parmakları bitişik özelliklidir. Ara kısımları perdelidir. Bunlarla suda yüzmeyi ve dengeyi sağlamak için kullanırlar.

Kaplumbağa Kaç Yıl Yaşar

Yaşamsal Alanı;

Kaplumbağa doğada en sevilen sürüngen bir hayvandır. Türlerinin sayısı sadece 3 tanedir. Bunlar Tatlısu, kara ve deniz kaplumbağalarıdır. Evlerde bile dahi bakabileceğiniz türü kırmızı yanaklı Tatlısu kaplumbağasıdır. Singapur kaplumbağası da denir. Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları genelde 20-25 ömür sürer. Diş yapıları bulunmaz. Kuşların gagasını andıran bir yapıdadır. Akciğer solunumunu gerçekleştirir. Sıcağı seven hayvanlardır. Vücut dereceleri dışarı sıcaklığından 0,1 ila 0,2 santigrat derece düşüktür. 20 santigrat derece düşüğü kışın uyku dönemine geçmeye başlarlar. Evlerde bakılanlar 6-7 yaşına deyin kış uykusunu uyumamalıdırlar. Suda koku almaları kuvvetlidir. İşitme duyuları yoktur, gözü iyi görür.

Beslenmeleri;

Kaplumbağaların koku duyma duyuları çok iyi gelişmiş ve besinlerin kokusunu son derece iyi algılar. Su kaplumbağası suyun içerisinde besinlerinin kokusunu alır ve besinleri kolaylıkla sağlar. Oysa dişilerini de kokuları ile tanırlar. Gözü oldukça keskin görür. Göz kapakları oldukça hareket halindedir. Üçüncü göz kapakları da vardır. Uzağı görebildiklerinden besinlerini de iyi bulurlar. Genellikle sarımsı renkli olanları daha iyi duyuya sahiptir. Kaplumbağaların genelinde etçil ve otçul adı altında beslenmesini uygun sindirme sistemi bulunur. Doğadan böcek, börtü, solucan, üzüm, karpuz, domates, kıvırcık ve sarı çiçekli bitkilerle beslenmesini gerçekleştirirler.

Ömürleri;

Kaplumbağanın ömrü başka hayvanlara göre daha uzun ömür yaşarlar. Bir insan bile bu kadar uzun ömürlü olamaz. İnsanlarda ömür 70-80 yılken, kaplumbağanın ömrü 100-150 yıl ömürleri vardır. Doğru yanlış duymadınız, oldukça çok ömürlü olan kaplumbağası 100-150 yıllık ömürleri içinde yaşarlar ve açlığa da fazla dayanıklılık gösterirler. Küçük kaplumbağalar cinsi ayırımlar yapılmaz. Genelde erkekler ve dişilerini ayırt edici özellikleri arasında, dişilerin kloaka kuyruk kökünde biter, erkeklerin kuyruk kökünden fazla mesafelidir. Erkekler kuyruk dişilerininkinden daha uzunluğu ve kalınlığı vardır. Karnın alt kabuğu da e]]> Kaplumbağa İsimleri https://www.kaplumbaga.gen.tr/kaplumbaga-isimleri.html Wed, 05 Dec 2018 14:34:29 +0000 ''Kaplumbağa isimleri neler olabilir '' sorusuna verilebilecek birçok yanıt bulunmaktadır. Kaplumbağalar zararsız ve bakımı kolay canlılar oldukları için onlara sahiplik eden çok sayıda insan vardır. Bu yazımızda sevimli bir dost ''Kaplumbağa isimleri neler olabilir '' sorusuna verilebilecek birçok yanıt bulunmaktadır. Kaplumbağalar zararsız ve bakımı kolay canlılar oldukları için onlara sahiplik eden çok sayıda insan vardır. Bu yazımızda sevimli bir dost olarak gördüğümüz kaplumbağalarımıza ne isim koyabileceğimiz konusunda çeşitli örnekler sıraladık. İçlerinden biri de sizin dostunuza yakışabilir.

KAPLUMBAĞA İSİMLERİ

Kaplumbağa İsimleri
 • abidin                                                                  
 • adudu
 • afacan
 • al yanak
 • ali
 • apti
 • atılgan
 • atletik
 • babacan
 • baboş
 • bahtiyar
 • balyoz
 • banu
 • bart
 • bebiş
 • beetle
 • behiç
 • behzat
 • berkant
 • betty
 • bezgin
 • bıcır
 • bıcırık
 • bıdık
 • biber
 • bili
 • bişko
 • bitirim
 • boncuk
 • bonibon
 • böcük
 • buçuk
 • bunny
 • burak
 • bücür
 • büdü
 • cabbar
 • cafercan
 • capi
 • capy
 • casiope
 • cazi
 • cemşit
 • ceremi
 • cesur
 • cevfin
 • cheese
 • chris
 • cici
 • cicoz
 • concon
 • cien
 • cincan
 • cingöz
 • çabalak
 • çapkın
 • çıkko
 • çınar
 • çıtır
 • çibiyusa
 • çiçek
 • çiko
 • çilek
 • çimen
 • çizgili
 • çöplük
 • daisy
 • danone
 • deniz
 • didi
 • dilara
 • dio
 • dişi
 • donatello
 • dost
 • durgun
 • eboş
 • edi
 • efe
 • emrah
 • emre
 • Emrullah
 • ena
 • enkaz
 • erik
 • erman
 • fadıl
 • fadıla
 • fasülye
 • fetih
 • fındık
 • finduk
 • fırlama
 • fırtık
 • fıstık
 • flapy
 • flipper
 • fornia
 • fredie
 • fredy
 • gero
 • gıcır
 • ginger
 • haci
 • hanzi
 • hayri
 • Hayriye
 • hebelep
 • hektor
 • herbie
 • herkül
 • hıbır
 • hıdır
 • hjuga
 • hooidonk
 • hüsniye
 • hüsam
 • hüsmen
 • hüsnü
 • hüso
 • ıgor
 • ıtır
 • işko
 • inci
 • jim
 • joi
 • jory
 • junior
 • kabluş
 • kapiş
 • kapişko
 • kankuş
 • kapkum
 • kaplu
 • kapluş
 • kapo
 • kapri
 • kaptan
 • karamel
 • kerata
 • kermit
 • kıpır
 • kıtır
 • kilim
 • kirli çıkı
 • kirli
 • kitty
 • kurbik
 • leonardo
 • lili
 • lisa
 • lucas
 • mag
 • maggy
 • mahcup
 • mantar
 • manyak
 • marilyn
 • marsi
 • marul
 • maydonoz
 • mehmet
 • mercan
 • mercimek
 • mestan
 • mıymıy
 • micky
 • mikelencelo
 • miko
 • mina
 • minik
 • miniş
 • minja
 • minnoş
 • mino
 • minta
 • minti
 • miskin
 • mojito
 • monimoni
 • muharrem
 • mustafa
 • musti
 • nane
 • nasrullah
 • nazım nohut
 • nazlı
 • nemo
 • nina
 • ninja
 • nimo
 • obur
 • oburcan
 • oidipus
 • onur
 • osman
 • özgür
 • papyon
 • pascal
 • paytak
 • peg
 • petti
 • picigetto
 • picola
 • pidi
 • pierre
 • pinokyo
 • pıtır
 • pörtlek
 • pörtü
 • prens
 • prenses
 • pofuduk
 • punch
 • purpel
 • rafet
 • rafi
 • rafuel
 • raphael
 • raphiel
 • rapunzel
 • recep
 • rıfkı
 • ringo
 • rosalinda
 • saddam
 • safinaz & temel
 • sakine
 • sebastian
 • selim
 • simon
 • sinirli
 • sosyalci
 • speddy
 • spider
 • sticky
 • suzi
 • süheyl
 • Karetta Karetta Kaplumbağaları https://www.kaplumbaga.gen.tr/karetta-karetta-kaplumbagalari.html Thu, 06 Dec 2018 07:35:30 +0000 Karetta karettalar kaplumbağaları bir tür su kaplumbağalarıdır. Sini kaplumbağası olarakta bilinen karette karetta kaplumbağaları, türünün denizde yaşayan cinslerindendir. Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanuslarının ılıman ve trop Karetta karettalar kaplumbağaları bir tür su kaplumbağalarıdır. Sini kaplumbağası olarakta bilinen karette karetta kaplumbağaları, türünün denizde yaşayan cinslerindendir. Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanuslarının ılıman ve tropikal sularında özellikle kıyıya yakın kesimlerde bulunurlar. Ortalama 47-62 yıl arasında yaşarlar.  Kabuğunun rengi ve derisi kahverengi, göğüs zırhı ise sarımsı renktedir. Bacakları yüzmeye elverişli biçimde kürek şeklini almıştır ve dış kenarlarında en fazla iki tane tırnak bulunmaktadır. Yumurtadan yeni çıkmış bir caretta caretta 20 saat durmaksızın yüzebilir. Büyük kalın kafaları , geniş ve kısa boyları vardır. Başları büyük ve üçgen biçimindedir. Dişleri yoktur ancak kuvvetli ve büyük bir ağzı ile testere gibi bir damak yapısına sahiptir. İri ve hızlı oldukları için doğal yaşamda düşmanları azdır. Karetta karettaların cinsiyetleri kuluçka dönemindeki yumurtaların bırakıldığı kumun sıcaklığına bağlıdır. Dişi karetta karettalar erkeklere nazaran sayıca daha fazladır. Erkek ve dişi cinsi birbirinden ayırmak zordur. Ergin olmadan cinsiyet ayrımı yapılamaz. Erkeklerin kuyrukları dişilere göre daha uzun ve kalındır ayrıca erkeklerin ön ayak tırnakları dişilere göre daha uzun ve kalındır. Karetta karetta kaplumbağalarının boyları 115 ile 150 cm arasında olup kiloları 70 ile 90 arasındadır.  Yapılan araştırmalar sonucu 70 yıl yaşadıkları tespit edilmiştir.

  Nesli tükenme tehlikesi olan karetta karetta kaplumbağaları etoburlardır. Sünger, atnalı yengeçler ve istiridye ile beslenirler. Koloniler halinde yaşarlar. Solunumu için gereken oksijeni havadan almalarına rağmen uzun süre su altında kalabilmektedirler. Normal şartlarda denizden karaya çıkmazlar. Yalnızca dişiler uygun yumurtlama bölgesi bulduklarında 1-2 saatliğine denizden karaya çıkarak kuma çukur açarlar ve yumurtalarını içine gömerler. Erkekleri denizi terk etmezler. Cinsel olgunluğa kabukları 50 santimetreyi geçtiklerinde ulaşırlar. Çiftleşme dönemi sırasında birçok erkek ile birlikte olup birkaç ay boyunca sperm biriktirebilen dişiler bu sayede genetik çeşitliliği sağlarlar. Karetta karettalar Kuzey Yarumküre' de mayıs- ağustos aylarında, Güney Yarımküre'de ekim - mart aylarında yuva yaparlar. Her dişi yumurtlama döneminde ortalama 2 kere yuva yapar. Dişi karetta karettalar yuva yapacakları yeri seçerken dış etkenlere karşı hassas davranırlar. Örneğin insan veya suni aydınlatmanın varlığı durumunda karadan yumurtlama yapmadan denize dönebilmektedirler.Normalde 2-3 yılda bir yumurtlama yaparlar. Tenis topu büyüklüğündeki yumurtalarını arka ayaklarını kullanarak açtığı çukurlardan birine gömerler. Yuvalar ortalama 40-50 cm derinliğinde açılır.

  Karetta Karetta Kaplumbağaları

  Karetta karettalar hem hangi çukurda olduğu belli olmasın diye çeşitli çukurlar açabilirler hem de nem oranını kontrol ederek en uygun yeri seçerler. Bir defada ortalama 100 yumurta bırakırlar. Bir kerede 162 yumurta bırakabilen karetta karettaya da rastlanmıştır. Dişiler 13 günlük aralarla kuluçkaya yatmaktadırlar. Yumurtlama süreci çok sıkıntılı geçtiği için anne karetta karetta bu esnada gözyaşı dökmektedir .Dişiler içgüdüleriyle yavrularının dolunayda veya dolunaya yakın zamanda dünyaya gözlerini açmalarını hesap ederek kumsala çıkıyorlar. Yavrular iki aylık kuluçka döneminden sonra 26 saat kumun altında hareketsiz kalıp gece vakti yumurtadan çıkıp denizdeki ışığa doğru yol alıyorlar. Eğer o esnada başka ışık varsa yönlerini şaşırmalarına ve ölmelerine sebep oluyor. Dişi yavrular 32 derecede, erkek yavrular ise 28,5 derecede yumurtadan çıkarlar. Araştırmalara göre karetta karettalar yumurtalarını ya doğdukları ya da ona en yakın sahillere bırakıyorlar. Sırf bu sebepten yuva yapacağı yere gitmek için millerce  mesafe yüzdükleri biliniyor. Uzun mesafelere göç ettiği bilinen karetta karettaların yön bulma duygularının gelişmiş olduğu araştırmalar sonucu bulunmuştur. 

  En sık görüldükleri yuvalama alanları Umman' daki]]> Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası https://www.kaplumbaga.gen.tr/kirmizi-yanakli-su-kaplumbagasi.html Fri, 07 Dec 2018 03:08:22 +0000 Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası yarı sucul bir kaplumbağadır. Bu kaplumbağalar Emydidae ailesindendir. Dünyada en popüler evcil kaplumbağa türü budur. Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaleti ve çevresi anavatanı o Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası yarı sucul bir kaplumbağadır. Bu kaplumbağalar Emydidae ailesindendir. Dünyada en popüler evcil kaplumbağa türü budur. Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaleti ve çevresi anavatanı olan Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası yayılmacı bir tür olduğu için her türlü coğrafyada yaşayabilmektedir. Doğada en yaygın görüldüğü yerler Amerika Birleşik Devletleri'nin güneyi ve Kuzey Meksika'dır ancak tüm dünya genelinde ev hayvanı olarak ticareti yapılmaktadır. Yeryüzünün en istilacı 100 hayvan türü arasında bulunan Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası'nın bakımı ve beslenmesi oldukça kolaydır. 


  Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası adını yanaklarındaki kırmızı çizgiden alır. Bu kaplumbağalar doğada kayalardan ve ağaçlardan suya hızlı ve kolayca kayabilme yetenekleriyle ünlüdürler, bu yüzden İngilizce'de "slider" yani "kayıcı" ya da "sürgülü" adıyla da bilinirler. Bu kaplumbağaların dişileri 35 cm.e kadar büyüyebilirken erkekleri 25 cm. ve civarı uzunluktadır. Ağırlıkları yaklaşık 1.5 kg.dır. Evlerde doğru bakıldıklarında 30 yıla kadar yaşayabilirler, büyümeleri yavaştır. 2 - 4 yaşına gelinceye kadar bu kaplumbağaların cinsiyetini anlamak çok zordur. 2 yaş civarı kuyruğu uzayan ve kalınlaşan erkek kaplumbağalar ayırt edilebilmeye başlar. 

  Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası
  Doğada bataklıklar, ufak gölcükler, dereler, yavaş akan nehir kenarları gibi yerleri yaşam alanı olarak kullanan Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası, su kenarlarındaki kayalıkların üzerinde güneşlenir. Yaşadıkları ortamda su bitkilerine ihtiyaç duyarlar, doğadaki kaplumbağaların başlıca besin kaynağı su bitkileridir. Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağaları sadece yeni yaşam alanı ararken ya da dişiler yumurta bırakacaklarında sudan uzaklaşırlar, bunun dışında her zaman suda ve suya yakın alanlarda yaşarlar. 

  Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası Bakımı:
  Bu canlılar hem suda hem karada yaşayabilen amfibik canlılardır. Dolayısıyla hayvanın bakıldığı teraryumlarda egzersiz aktivitesini yapabileceği kadar suyun yanı sıra dinlenebileceği ve uyuyabileceği kuru ortam da olmalıdır. Ufak fanus ya da plastik kaplarda bakıldıklarında ömürleri çok kısa olur. Soğuk hava da bu hayvanlara iyi gelmemektedir bu yüzden bakıldıkları teraryumda yeterli miktarda su ve yeterli kuru alanın yanı sıra termostatlı ısıtıcı ve hava nemlendiricisi bulunmalıdır. Soğuk kanlı bu hayvanların zaman zaman güneş ışığı da alarak ısınmaları şarttır. Bu hayvanlar hem bitkisel hem hayvansal gıdalar tüketebilir. Canlı yemin yanı sıra yeşillikler, sebze ve meyveler yedirilmelidir. Kurutulmuş karides ve marul bir Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası'nın bir öğününe örnek gösterilebilir. 
  ]]>
  Su Kaplumbağası https://www.kaplumbaga.gen.tr/su-kaplumbagasi.html Fri, 07 Dec 2018 21:23:48 +0000 Su kaplumbağası, Emydidae familyasına ait bir kaplumbağa alt türüdür. Kırmızı yanaklı su kaplumbağası ya da Singapur kaplumbağası olarak da bilinen bu tür Amfibik bir yaşama sahiptir ve evcil hayvan olarak d Su kaplumbağası, Emydidae familyasına ait bir kaplumbağa alt türüdür. Kırmızı yanaklı su kaplumbağası ya da Singapur kaplumbağası olarak da bilinen bu tür Amfibik bir yaşama sahiptir ve evcil hayvan olarak dünyanın bir çok noktasında beslenmektedir.

  Başlarının yan kısımlarında, bu türe adını da veren kırmızı, turuncu renkte şeritler mevcuttur. Türkiye'de Singapur kaplumbağası olarak anılsalar da anavatanları Kuzey Amerika’nın güney bölgeleri olan, Florida ve Meksika’dır. Bugün milyonlarca kızıl yanaklı su kaplumbağasına ev hayvanı olarak evlerde beslenmektedir. Evlerde bakılanlardan bazıları çeşitli nedenlerle yerleşim yerleri çevresindeki sulara bırakıldığından, anavatanı dışındaki pek çok yerde de yabani olarak yaşayan örnekleri vardır. Bu yüzden dünya üzerinde geniş bir alanda görülebilmekedirler.

  Diğer kaplumbağalardan farklı olarak, yanaklarındaki kırmızı, turuncu ya da sarı tonlarındaki lekelerdir. Bu tür yaklaşık 1,5 kg’lık bir ağırlığa ve dişiler 35 cm, erkekleri ise 25 cm'e kadar bir uzunluğa sahiptirler. Sağlıklı bir su kaplumbağası akvaryumda beslendiğinde 30 yıl yaşayabilir. Bu sürede yavaşça büyür. Yaşamının ilk yılında 5 ile 7 cm büyür. İkinci yılında ise 7 ile 11 cm bir uzunluğa ulaşır. Üçüncü yaşına gelince erkek 8 ile 12 cm, dişi ise 9 ile 15 cm büyüklükte olur. Dördüncü yıllarında erkek 10 ile 14 cm, dişi ise 13 ile 18 cm uzunluğa ulaşır. Beş yaşında bir erkek kaplumbağa 13 cm, dişi ise 17 cm boyutlarındadır. Ayrıca büyüme hızı doğru bakımla ve beslenmeyle alakalıdır. Haliyle bu büyüklükler beslenme, bakım koşulları ve güneş görme ile oldukça farklılık gösterebelir.

  Dişilerde kloaka kuyruk kökünde son bulurken, erkeklerde daha uzaktadır ve erkeklerin kuyrukları dişilere oranla daha kalındır. Ayrıca erkeklerde çiftleşmeyi kolaylaştırmak için karındaki kabuk çökük ve daha serttir. Dişide kabuk altındaki desenler hem küçük hem de birbirinden bağımsız desenlerdir. Erkekte ise bu desenler birbiriyle kaynaşmış, daha uyumlu ve büyüktür. Bunun yanında kaplumbağa 10 ile 12 cm’ye ulaşmadan, yani 2 ile 4 yaşına kadar cinsiyetinin anlaşılması oldukça güçtür. 2 yaşına gelen erkek kaplumbağanın kuyruğunun daha uzadığı ve kalınlaştığı fark edilecektir.

  Su Kaplumbağası
  Sık rastlanan bir evcil hayvan olan su kaplumbağaları, adının vurguladığının aksine yalnız suda yaşayan canlılar değildirler. Amfibik yaşayışlı bu canlılar belirli iklim şartlarına bağımlı olduğundan kontrollü bir ortamın sağlanabileceği teraryumlarda yetiştirilmelidirler. Egzersiz ihtiyaçlarını su içinde giderseler de, ek olarak kuru bir zeminde dinlenme ve uyuma ihtiyacıları da vardır. Ayrıca, kuru ve soğuk hava kolayca hastalanmalarına sebep olabilir.

  Fanuslarda ya da petshoplarda satılan plastik kaplarda beslenmeye çalışıldığında kısa sürede ölürler. Bakımı kolay zannedilse de aslında oldukça ilgi isteyen bir uğraştır. Ortamlarına ve besinlerine dikkat edilmesi sağlıklarını direkt olarak etkiler. Çoğu su kaplumbağası gibi kızıl yanaklı su kaplumbağası da omnivordur ve hem hayvansal hem de bitkisel yiyecekleri tüketebilir. İhtiyacına uygun beslenmesi maksadıyla kıvırcık gibi taze bitki ve canlı yemle de beslenebilir. Beslenmesi için kaliteli ve zengin karışımlardan imal edilmiş hazır yemlerden yararlanılabilir. Özel vitamin takviyesi ve öğünlerinin kurutulmuş karides ile taze yemlerle zenginleştirilmesi şartıyla yeterli bir beslenme sağlanmış olur. Diyetleri yaşlarına göre farklılık göstermektedir.

  Bu canlılar sıcaklığa ve neme karşı oldukça hassastırlar. Teraryumda termostatlı ısıtıcılar ve havayı nemlendirecek tertibatlar bulundurulmalıdır. Yetersiz ortamlarda teraryumu çok çabuk kirleten canlılardır. Çok sık su değişimi yapılmak istenmiyorsa su miktarı çok olmalı ve bir su filtresi kullanılmalıdır
  ]]>
  Su Kaplumbağası Bakımı https://www.kaplumbaga.gen.tr/su-kaplumbagasi-bakimi.html Fri, 07 Dec 2018 21:43:59 +0000 Su kaplumbağası bakımı, su kaplumbağalarını küçük fanuslarda ya da plastik kaplarda beslemek, kısa sürede ölümlerine neden olabilir. Bakımının kolay olduğunu düşünseniz bile, oldukça dikkatli olmanız gerekir Su kaplumbağası bakımı, su kaplumbağalarını küçük fanuslarda ya da plastik kaplarda beslemek, kısa sürede ölümlerine neden olabilir. Bakımının kolay olduğunu düşünseniz bile, oldukça dikkatli olmanız gerekir. Bulundukları ortamdan, beslenmelerine kadar özel bir itina göstermelisiniz. Bu canlılar hem bitkisel, hem de hayvansal gıdalar tüketebilirler. Dengeli ve yeterli bir beslenme düzeni oluşturarak, ortamlarını dikkatle hazırlayarak, su kaplumbağanızın ömrünü uzatabilirsiniz. Kemik gelişimlerine yardımcı olmak için, yazın hava akımı olmayan yerde güneşlenmelerini sağlamalısınız. Fakat kap içerisinde direkt olarak güneşin altında bırakılmamalıdır. Gölgede geçirecekleri yerleri ve suya girecekleri alanları mutlaka olmalıdır. Kış aylarında ise, UV A/B lambaları kullanmalısınız.

  Su kaplumbağası nerede bakılmalıdır

  Kaplumbağalar sıcağa ve neme karşı duyarlı olduklarından, bakılacakları ortamı buna uygun bir şekilde hazırlamalısınız. Öncelikle bunları küçük kaplar ve fanuslar yerine, teraryumda bakmalısınız. Teraryum cam ya da plastik maddeden yapılan, şeffaf içinde böcek, sürüngen ve bitkiler için kara ortamı yaratılmış akvaryuma benzeyen bir tanktır. Teraryumdaki ortamı nemlendirecek tertibat hazırlanmalı, termostatlı ısıtıcılar konmalıdır. Yetersiz koşullarda hazırlanan teraryum, su kaplumbağanız tarafından çabuk kirletilecektir. İçindeki suyu sıkça değiştirmek istemiyorsanız, su miktarını arttırmalı ve bir su filtresi takmalısınız.   

  Su Kaplumbağası Bakımı

  Su kaplumbağaları kış uykusuna yatmalı mıdır

  Kaplumbağanın kış uykusuna yatması halinde reaksiyonları ve tepkileri sona erer. Yalnız derisi ile teneffüs eder. Kalbi sadece dakikada 1-2 defa atar. Kaplumbağalar sadece kışın havalar soğuk olduğunda uykuya yatarlar. Havalar ve suyun tekrar ısınmasına kadar uykuda kalırlar. Size tavsiyemiz ev ortamında baktığınız canlıların kış uykusuna yatmasına izin vermeyiniz. Bu kaplumbağalar çiftlikte üretilip, doğa yüzü görmedikleri için, kış uykusunun sonunda yeniden uyanmaları zor olacak ve büyük olasılıkla öleceklerdir. Özellikle 4 yaşın altında olanların uyumasına engel olmalısınız. Bunun için suyunun sıcaklığının 24 dereceden fazla olmasına dikkat ediniz. Bir su kaplumbağası için en ideal su sıcaklığı 28 derecedir.  

  Su kaplumbağasının beslenmesi nasıl olmalıdır

  Son derece obur canlılar olduğundan, siz ne kadar yiyecek koysanız onu yemek isteyeceklerdir. Bu yüzden besinleri az miktarlarda, sıkça koymalısınız. Onları yiyebilecekleri kadar besin veriniz. Yavrulara günde üç defa, yetişkinlere yazın iki defa, kış aylarında bir defa yiyecek vermelisiniz. Beslenme sonrasında kalan besinler, sudan sifonla alınmalıdır. Bunu yapmazsanız suyun kısa zamanda kirlenmesine sebep olacaktır. Yedikleri besinlerin oda sıcaklığında olmasına dikkat ediniz. Su kaplumbağaları için satılan hazır yemlerin dışında, farklı besinlerle beslenebilirler.

  Su kaplumbağasına verilecek besinler nelerdir

  • Su karidesi (Gammarus): Yavru ve yetişkin kaplumbağalar için dayanılmaz bir besindir. Bu bildiğiniz deniz karidesi değildir. Tatlı su omurgasızı olan deve piresidir. Su kaplumbağaları içinde tuz bulunduğundan, deniz ürünleri verilmemelidir. Bunlar vücutlarında olan kalsiyumu yok edeceğinden, oldukça zararlı olacaklardır.
  • Bond stick balık yemi: Özellikle yavru su kaplumbağalarının sevdiği hazır yemler arasındadır. Balık yemlerini genellikle kaplumbağalar da severek tüketirler.
  • Kırmızı balçık kurtçuklar: Küp biçiminde kurutulmuş olan kurtçuklar arada verilebilecek besinler arasındadır.
  • Yağsız dana eti ve kıyması: Dana etinin damarlarını ayırarak, küçük parçalar halinde verilmelidir. Bunu çok sevseler de, arada vermeye dikkat ediniz. Bunları akvaryum dışında vermelisiniz.
  • Tavuk beyaz eti ve bonfile: Kaplumbağa Terbiyecisi https://www.kaplumbaga.gen.tr/kaplumbaga-terbiyecisi.html Sat, 08 Dec 2018 16:19:37 +0000 Kaplumbağa Terbiyecisi, Osmanlı'nın ilk müze müdürü olan, İlk güzel sanatlar akademisinin ve Arkeoloji Müzesi'nin kurucusu Osman Hamdi Bey tarafından 1906 ile 1907 yıllarında iki farklı biçimde yaptığı tabloya ve Kaplumbağa Terbiyecisi, Osmanlı'nın ilk müze müdürü olan, İlk güzel sanatlar akademisinin ve Arkeoloji Müzesi'nin kurucusu Osman Hamdi Bey tarafından 1906 ile 1907 yıllarında iki farklı biçimde yaptığı tabloya verilen isimdir. Osmanlı ressamlar cemiyetinin çıkarmış olduğu gazetenin 17. sayısında Kaplumbağalar ve Adam olarak adlandırılsa da, çoğunlukla Kaplumbağa Terbiyecisi adıyla anılmaktadır. Tablonun Osman Hamdi Bey tarafından birden çok çizilmesi normal karşılanmaktadır. Bir sene arayla çizilen tablolar arasında anlatılmak istenen konu çok benzerdir. 1907 yılında yapılan ikinci tabloda, beş kaplumbağa yerine altı kaplumbağa bulunmaktadır. Terbiyecinin sağında bulunan duvardaki çerçeveli hat ve cam kenarında testi vardır. Bu yapılan resim Ahmet Muhtar Paşa'ya ithaf edilmiştir. Bu detay ressamın kendi el yazısıyla yazılan bir nottan anlaşılmaktadır.

   Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun içeriği nedir

   Üzerinde kemerle başlanmış kırmızı renkli uzun bir giysi bulunan sakallı bir adam, eşyasız, mavi çinilerle kaplı ve bakımsız bir odada, arkasını dönük vaziyette ayakta durmaktadır. Başında sıradan bir şekilde yemeniyle sarılmış arakiye vardır. Arakiye tiftikten yapılan bir tür başlıktır. Adamın ayaklarının yanında yerde yaprak yiyen kaplumbağalar bulunmaktadır. Osman Hamdi Bey'in bu tabloyu Bursa Yeşil Cami'de çizdiği belirlenmiştir. Yeşil Cami'nin üst katında bulunan odanın duvarlarında olan sıvalar dökülmüş, çinilerinde bir kısmı çıkmıştır. Tabloda yer alan ışık kaynağı sadece adamın önünde bulunan alçak penceredir. Adam ellerini arkaya doğru kavuşturmuş ve elinde bir ney vardır. Sırtında küçük davuldan oluşan vurmalı bir çalgı olan nakkare asılıdır. Bazıları bunun dervişlerin ve dilencilerin kullandığı abanoz ya da hindistan cevizinden yapılan dilenci çanağı olduğunu da söylemektedir. 

   Kaplumbağa Terbiyecisi

   Kaplumbağa Terbiyecisi hakkında yapılan yorumlar ve ilham kaynağı nedir

   Osman Hamdi Bey'in bu tabloyu neden ilham alarak yaptığı konusunda net bilgiler olmasa da, toplumu daha çağdaş bir hale getirmeye çalışan aydının yorgun halini anlattığı düşünülmektedir. Osmanlı'da ilk müze müdürü olarak görev yapmış olan Osman Hamdi, uzun bir süre halka, devlet adamlarına sanatın önemini, tarihi arkeolojik değerlerini, bunlara sahip çıkılmasının gerekli olduğunu, müzeciliğin önemini anlatmıştır. Hayatının son döneminde yaptığı bu tabloda bulunan sakallı adamın kendisi olduğu düşünülmektedir. Yerde bulunan kaplumbağalar ise, yavaş hareket eden, yeni bilgilere karşı direnen, öğrenmeyi istemeyen varlıklar. Kendisi öğretmen, terbiyeci gibi sabırla kaplumbağaları eğitmeye çalışıyor. Tablodaki kaplumbağaları uzun yıllar çağdaşlaştırmak istediği insanları simgeleyen Osman Hamdi Bey, bu tabloyla kendi yaşamını anlatmaya çalışmış. Bazı gruplar Lale Devri'nde Sadabad eğlencelerinde, havanın kararmasıyla sırtına mum dikilip bırakılan kaplumbağalar olduğunu savunmuştur. Dönemde Asar-ı Atika, Sanay-i Nefise, Duyun-u Umumiye gibi kurumları kurarak, yönetme gibi görevleri üstlenmiş olan Osman Hamdi Bey kendisini terbiyeci göstererek, kendi tarzına uyum sağlayamayan astlarını yemeğe ulaşan kaplumbağalar gibi gösterip, onları hicvetmek istemiştir. Bazı yorumcular, adamın sabır gerektiren kaplumbağa terbiyesini, elinde bulunan neyle ve sırtında olan nakkare çalarak başaracağını söylerler. Burada da Osman Hamdi Bey terbiyecidir. Bu zor işi elinde olan aletlerle yapmaya çalışması, değişim geçirmeye direnen toplumu sanat aracılığıyla çağdaş hale getirmeye çalışması, bu sebeple müze ve sanat okulu açma girişimi olduğunu belirtmişler. Kaplumbağa terbiyecisinin neyi üflemeden arkasında tutması, bundan sonra toplumu eğitme kaygısından vazgeçtiğini, artık her sabrın sonu olduğunu vurgular. Tabloda bulunan kaplumbağaların Paris gezisine giden Osman Hamdi Bey'in, sokakta dolaşırken görmüş olduğu yazar Charles Baudelaire'in Modern Hayatın Ressamı adlı kitabındaki kap]]> Deniz Kaplumbağaları https://www.kaplumbaga.gen.tr/deniz-kaplumbagalari.html Sat, 08 Dec 2018 23:34:25 +0000 Deniz kaplumbağaları denizlerde yaşayan sırtı kahverengi, altı beyazımsı sarı renkte olan bir canlı türüdür. Hayatlarının çoğunu kıtalararası denizlerde geçiren canlılar, ekolojik dengenin korunmasında olduk Deniz kaplumbağaları denizlerde yaşayan sırtı kahverengi, altı beyazımsı sarı renkte olan bir canlı türüdür. Hayatlarının çoğunu kıtalararası denizlerde geçiren canlılar, ekolojik dengenin korunmasında oldukça faydalıdır. Giderek soyları tükenmekte olan canlıların, bilinen yedi tane türü bulunmaktadır. Nesilleri tükenmekte olduğundan bu canlılar koruma altına alınmıştır.

   Deniz kaplumbağalarının türleri nelerdir

   Deri sırtlı deniz kaplumbağası (Dermochelys coriacea): Bu tür Akdeniz'de görülmektedir.

   Yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia mydas): Akdeniz'de yaşamaktadır.

   İribaş deniz kaplumbağası (Caretta caretta): Akdeniz'de yuvaları bulunmaktadır.

   Eretmochelys imbricata imbricata: Akdeniz'de yaşarlar.

   Lepidochelys kempii: Akdeniz'de görülen türler arasındadır.

   Natator depressus: Nadiren de olsa Akdeniz'de görülen türler arasındadır.

   Lepidochelys olivacea

   Deniz KaplumbağalarıDeniz kaplumbağalarının yapısal özellikleri nelerdir

   Günümüzde yaygın olarak görülen Chelonia mydas ve Caretta caretta türlerinin yapısal özelliklerini incelersek, bu canlılar hakkında bilgi sahibi oluruz. Canlıların bacakları değişime uğrayarak, kürek şeklini almıştır. Chelonia mydas türlerinin yüzgeçlerinin yanlarında bir tırnak bulunan canlıların, yavrularında iki tırnakta görülmektedir. Caretta caretta türlerinde ise, iki tırnak bulunmaktadır. Simetrik bir yürüyüşleri bulunan canlıların büyük kafaları ve güçlü çeneleri bulunmaktadır. Ağırlıkları 100-230 kg arasında değişmektedir. Bir kere de bıraktıkları yumurta sayısı 90-130 arasındadır. Yumurtaların çapları 90-130 mm arasındadır. Erkek olanlar denizin dışına çıkmazken, dişiler yumurtaları bırakmak için kumsala çıkar. Erkek ve dişiler üreme zamanında beslenme alanından ayrılarak, yuvalanma yerlerine yakın alanlarda çiftleşirler. Yavrular yumurtadan çıktığında denize giderler. Ergenliğe ulaştıklarında yumurta bırakmak için, tekrar aynı kumsala gelirler. Kendilerine besin olarak deniz analarını, deniz çayırlarını, süngerleri, mercanları, yengeç ve mürekkep balıklarını seçerler. Yumurtadan çıkan yavrulardan yaklaşık olarak 1000 taneden bir tanesi ergenliğe ulaşabilir.

   Deniz kaplumbağalarının nesillerini tehdit eden faktörler nelerdir

   İnsanlar tarafından eti, yumurtası ve yağından faydalanmak için avlanmaları, canlıların sayısındaki düşüşün en önemli nedenidir. Kabuklarından süs eşyaları yapılması, derisinden ayakkabı yapılması, yağının parfüm yapımında kullanılması bu canlıların hayatını tehdit etmektedir. Üreme ve beslenme alanlarının yok edilmesi ile denizlerde yaşanan kirlilik nesillerinin devamını zora sokmaktadır. Bu canlıların en önemli üreme ve yaşam alanı Yunanistan ve Türkiye kıyı bölgeleridir. Koruma altına alınmış olan deniz kaplumbağalarının nesillerini korumaya insanlar olarak yardımcı olmalıyız. Onların bu duruma gelmesinde en önemli katkıyı da bizler yapmıştık.

   ]]>
   Kaplumbağa Üreme https://www.kaplumbaga.gen.tr/kaplumbaga-ureme.html Sun, 09 Dec 2018 06:31:23 +0000 Kaplumbağa üreme, diğer sürüngen olan canlılar gibi yumurta sayesinde üremektedirler. Kaplumbağa, çoğalabilmek için yumurtalarını görünmedik bir yere bırakmaktadır. Bir kaplumbağa yumurtladıktan yaklaşık olarak 2 ila 3 ay Kaplumbağa üreme, diğer sürüngen olan canlılar gibi yumurta sayesinde üremektedirler. Kaplumbağa, çoğalabilmek için yumurtalarını görünmedik bir yere bırakmaktadır. Bir kaplumbağa yumurtladıktan yaklaşık olarak 2 ila 3 ay arasında yavrular, yumurtadan çıkacaktır. Bütün kaplumbağalar, yumurtalarının hepsini toprağa gömerler. Hem kara hem de tatlı su kaplumbağaları, yumurtalarını bırakacakları güvenli bir yer ararlar. Buldukları zaman da yumurtlarını güvenli yere bırakırlar. Üzerini ise kimsenin görmemesi için toprakla örterler. Bir kaplumbağa ortalama olarak 12 tane yumurta bırakır. Fakat bu yavrulardan sadece 2 yada 3 tanesi hayatta kalır. Birçoğu yabani kuşlara yem olurken, bazıları da hayata tutunamadığı için yaşamlarını yitirirler. fakat yaşayan Bir kaplumbağa yaklaşık olarak 200 yıl kadar yaşayabilmektedir.


   Kaplumbağa ÜremeSu Kaplumbağası:


   Su kaplumbağaları genellikle, ömürlerinin çoğunu deniz içerisinde geçirirler. Bu yüzden su kaplumbağaları, kendilerince güvenli olan yerlerde, karaya çıkmak suretiyle toprağı kazar ve yumurtlarlar. Kaplumbağalar, genellikle güvenli buldukları yere gece gitmeyi tercih eder ve gece kazdıkları yere yumurtlarlar. Caretta caretta adıyla bilinen ve nesli tükenmekte olan su kaplumbağası, ülkemizde Akdeniz Bölgesinde bulunan Dalyan kasabasına yumurtalarını bırakmaktadır.

   Kara Kaplumbağası:


   Kara kaplumbağası ise, yavrularını genellikle bir kaya dibine koyduktan sonra üzerini toprak ile örter. Kara kaplumbağlarını eve bakıyorsanız, çiftleştirmek çok zordur. Fakat doğal ortamında bulunan kara kaplumbağaları, nisan ayı ve mayıs ayında çiftleşirler. Eğer bir kara kaplumbağası çiftleştikten sonra 4 yıl içerisinde hamile kalabilme özelliği bulunmaktadır. Yani spermi 4 yıl boyunca saklayabilir. Sıcak havayı çok sevdiği için, Bu hayvanlar sıcak havalarda doğurmaktadır.

   Kaplumbağa üreme
   , yumurta ile olduğu için, birçok kaplumbağa türünün yumurtası 2-3 santim olmaktadır. Günümüzde yaşayan ve soyunu hala devam ettiren 250'nin üzerinde kaplumbağa türü bulunmaktadır.

   ]]>
   Kaplumbağa Özellikleri https://www.kaplumbaga.gen.tr/kaplumbaga-ozellikleri.html Sun, 09 Dec 2018 20:25:54 +0000 Kaplumbağa, Testudines takımını oluşturan çok sert ve kemiksi bir yapı içinde yaşarlar ve ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen hayvanlardır. Kaplumbağalar omurgalı hayvanlardır. Halk arasında tosbağa olarak da adlandı Kaplumbağa, Testudines takımını oluşturan çok sert ve kemiksi bir yapı içinde yaşarlar ve ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen hayvanlardır. Kaplumbağalar omurgalı hayvanlardır. Halk arasında tosbağa olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle kaplumbağalar yavaş hareket ettikleri ve sırtlarındaki kabuklarından dolayı zaman zaman hikaye ve fıkralara konu olmuşlardır.

   Hareketleri yönünden ne kadar ağır ve telaşsız hayvanlarsa onların tarih boyunca gelişimi de yavaş olmuştur. Kaplumbağaların gelişimi de öteki sürüngenlerle beraber Mezozoik'in ilk dönemi olan Trias çağında olmuştur. Kaplumbağalar memeli hayvanlar, kuşlar, timsahlar ve yılanlardan önce dünyada var oluğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 200 milyon gibi bir sürede kaplumbağaların yapısında önemli bir değişiklik olmamıştır. Kaplumbağalar dünyada nesli tükenmeyen en eski hayvanlardandır. Açlığa çok dayanıklıdır. Uzun ömürlü olup ortalama 100-150 yıl kadar yaşarlar. En uzun süre yaşayan sürüngenler sınıfındadır. 

   Kaplumbağalar sık sık ölümsü bir uykuya dalar. Yaşadığı çevrenin iklimine göre sıcaklık düşmeye başlayınca iyice uyuşmaya başlar. Kaplumbağaların bir kısmı kış uykusuna yatarken bir kısmı da kış uykusuna yatmadan yaşamını devam ettirmektedir.Bol güneşli kuru topraklarda kendilerine toprak altında bir delik kazarak kışı orada geçirirler. Deniz kaplumbağaların da ise çukur kazılacak bir yerde kendilerini denizin derinliklerine bırakıp yaz mevsiminin sıcak günlerinin gelmesini beklerler. 
   Kaplumbağa Özellikleri
   Kaplumbağalar yaşadıkları yere ve bölgeye göre vücut yapıları aynı gibi görünse de bazı değişiklikler mevcuttur. Dünyada Antartika kıtası haricinde diğer bütün kıtalar da kaplumbağa yaşamaktadır. Amerika kıtas'ında yaşayan kaplumbağalarla Avrupa, Asya, Avustralya ve Afrika kıtalarındaki  yaşayan kaplumbağaların özellikleri birbirinden farklıdır.Günümüzde nesli devam etmekte olan yaklaşık 250 tür kaplumbağa türü vardır. Kaplumbağaların başı vücutlarına göre oldukça küçüktür. Ağızları bir kuşun gagasına benzemektedir. Kaplumbağalar dili kısa ve yumuşaktır.Dişlerin yerini sert ve kesici yapıda boynuzsu bir tabaka almıştır. Kaplumbağalar bu yapıyla besinlerini yakalar ve parçalarlar. Görme ve koku alma duyuları oldukça gelişmiştir.

   Kaplumbağaların ayaklarının ucunda beşer tane parmakları vardır. Karada ve bataklıklarda yaşayan kaplumbağalarda parmaklar hareketlidir. Parmak uçlarında ki tırnaklar sert ve kıvrıktır. Bataklıklarda yaşayan kaplumbağalarda parmaklar birbirleriyle bir zar aracılığıyla birleşmiş küreğe benzer bir şekil almıştır. Bunlarda arka ayak parmaklarının sayısı dört tanedir. Deniz kaplumbağaların da parmaklar bitişiktir. Bu nedenle parmaklar tek başına hareketsiz olurlar. Soğuğa çok dayanıklı oldukları bilinen deniz kaplumbağalarının buzulların altında bile yüzdüğü görülmüştür.

   Kaplumbağalar yumurtlama yolu ile ürerler. Dişi kaplumbağalar yaz mevsiminde yumurtlar ve yumurtalar yuvarlak şekildedir. Dişi kaplumbağalar nemli topraklarda arka ayakları ile açtığı bir çukurun içine bırakırlar. Daha sonra da yabancı hayvanlar ve insanlar almasın diye üzerini toprak ile örterler. Yaklaşık iki ay dolmadan yavru kaplumbağalar yumurtadan çıkarlar ve kendi kendilerine beslenirler.
   ]]>
   Kaplumbağa https://www.kaplumbaga.gen.tr/kaplumbaga.html Mon, 10 Dec 2018 09:14:02 +0000 Kaplumbağa (ya da tosbağa) Testudines takımını oluşturan çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan, ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen bir hayvandır. Hareketleri yönünden ne kadar telaşsız Kaplumbağa (ya da tosbağa) Testudines takımını oluşturan çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan, ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen bir hayvandır.
   Hareketleri yönünden ne kadar telaşsız ve ağır hayvanlarsa onların tarih boyunca gelişimi de o kadar yavaş olmuştur. Kaplumbağalar, öteki sürüngenlerle birlikte Mezozoik'in ilk dönemi olan Trias Çağı'nda ortaya çıktılar. 200 milyon yıldan beri kaplumbağaların vücut yapıları önemli hiçbir değişikliğe uğramamıştır. Halbuki kaplumbağalar, dünyada soyu henüz tükenmemiş en eski hayvanlardandır.

   Açlığa pek dayanıklıdırlar. Çok uzun ömürlüdürler. Yüz, yüzelli yıl kadar yaşarlar.

   Kaplumbağa sık sık ölümsü bir uykuya dalar. Yaşadığı çevrede sıcaklık düşmeye başlKara Kaplumbağalarınca hayvan iyice uyuşup kalır. Bol Güneş ışığı alan kuru topraklarda kendine bir delik kazıp bütün kışı orada geçirmek üzere içine girer. Deniz kaplumbağaları ise çukur kazacak yerde kendilerini denizin derinliklerine bırakıp sıcak günlerin gelmesini beklerler.

   Günümüzde, soyunu sürdürmekte olan 250'ye yakın kaplumbağa türü bulunmaktadır.

   ]]>